Az élelmiszer-látogatók közé tartozó csótányok részben
fertőző betegségek terjesztéséért lehetnek felelősek, részben pedig az
ember közvetlen környezetében, különösen lakásban megtelepedve
allergiás reakciókat idézhetnek elő, illetve undorkeltésük miatt
pszichés visszatetszést kelthetnek.
A csótányok mindenevő tulajdonságuk miatt, táplálékukat keresve az élelmiszereket nemcsak elfogyasztják, hanem táplálkozásuk közben azokat szennyezik, sőt jelentős mérvű elszaporodásuk következtében fogyasztásra teljesen alkalmatlanná tehetik.
Nagy fertőzöttség esetén bűzmirigyeik által kellemetlen szagot áraszthatnak és ürüléküket a különféle felületeken hagyva jellegzetes szennyezést okoznak.
A lakásban megtelepedő rovarok, mint „kellemetlen lakótársak”, észrevételük esetén undort válthatnak ki. A csótányok a kereskedelmi útvonalakon keresztül a trópusokról kerültek az európai mérsékelt égövi országokba, és ott telepedtek meg, illetve szaporodtak el, ahol az ember számukra meleg és mérsékelten nedves környezetet, táplálékot és búvóhelyet biztosított. Ezek, a majdnem mindenütt adott feltételek nagymérvű elszaporodásukat lehetővé tették.
Az eljárás alapelve: hatása gyomorméregként érvényesül. Az élelmiszer-látogató rovarok irtására alkalmas.
Előnye: hosszú hatástartóssága, könnyű alkalmazhatósága, a környezet
inszekticid terhelését mérsékli, a rezisztencia kialakulását pedig
késlelteti.
Gél: a rovarok által látogatott helyekre adagoló
pisztollyal, illetve a tubusból történő közvetlen kinyomással
juttatható ki.
Csótányirtásra a gél napjaink leggyakrabban alkalmazott csalétek-szerformája, amit tubusból szakember az adott készítményhez tartozó speciális adagoló pisztoly segítségéve juttathat ki. A gélt a csótányok búvó- és tartózkodási helyeire, illetve vonulási útjaira (pl. sarkok, rések, repedések, csövek, asztalok alsó lapja), mosható, tiszta, nem zsíros felületekre alkalmazzuk.
A kihelyezett gélre, illetve környékére egyéb irtószert ne juttassunk, mert az a rovarokat elriasztja. A felületekről vízzel lemosható. Hatástartóssága: 3-5 hónap.
Konyhai csótány (Blatta orientalis), Magyar rokonértelmű elnevezése: konyhai sváb, konyhai svábbogár, svábbogár, nagy fekete csótány.
Alakja: 20-27 mm nagyságú, csokoládé-, illetve feketésbarna színű. A hímnek kemény szárnyfedője van, amely a test kétharmadáig ér.
Fejlődése, szaporodása: A petetokban 16-18 pete található. A nőstény a petetokot 1-2 napig hordja, majd elhullajtja. A petetok-képzés 2 hetenként ismétlődik meg és élete (0,5-2 év) folyamán 5-15 petetokot képez. A lárvák teljes fejlődési ideje 7-10 vedléssel 130-300 napig is eltarthat, tehát a német csótányénál hosszabb, ezért annál lassabban szaporodik.
Életmódja: A német csótányhoz viszonyítva folyadékigénye nagyobb. Hazánkban évente csak 1 nemzedéke van. Többnyire a padlószint közelében tartózkodik, de életfeltételét a csatornában is megtalálja, a 20-29 C hőmérsékletű helyeket szereti. A szénhidrátdús táplálékot jobban kedveli, a szomjazást nehezen, de az éhezést jól tűri, táplálék nélkül 2-4 hétig is elél. A helyiségekben inkább a padlószinthez közel helyezkedik el, de gyakran a lefolyókban és a csatornákban tartózkodik.
*Felhasznált irodalom: 1, TÁJÉKOZTATÓ AZ ENGEDÉLYEZETT IRTÓSZEREKRŐL ÉS AZ EGÉSZSÉGÜGYI KÁRTEVŐK ELLENI VÉDEKEZÉS SZAKMAI IRÁNYELVEIRŐL (Huszonkilencedik, átdogozott kiadás- Kiadja: Nemzeti Népegészségügyi Központ) 2, A „JOHAN BÉLA” ORSZÁGOS EPIDEMIOLÓGIAI KÖZPONT MÓDSZERTANI LEVELE A CSÓTÁNYOK ELLENI VÉDEKEZÉSRŐL