Hírlevél 2023 november

Szúnyoglárva-tenyészőhely térképezés innovatív térinformatikai módszerekkel

Műholdas távérzékelés a tenyészőhelyek felderítése céljából

A cél az volt, hogy költséghatékony módon, minél kevesebb idő ráfordításával, minél jobban automatizálható módszert fejlesszünk ki a szúnyoglárva tenyészőhelyek térképezésére, amellyel elősegítjük a szúnyogok elleni védekezés hatékony megvalósítását. Elsősorban, de nem kizárólag műholdas adatok felhasználását terveztük. Ehhez olyan adatforrást kellett találni, amely ingyenes, szabadon felhasználható. Továbbá, elvárás volt, hogy megfelelő időbeli és térbeli felbontással rendelkezzen. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy lehetőleg heti rendszerességgel álljon rendelkezésre új adat. Mivel – főleg a számunkra leginkább érdekes tél végi, kora tavaszi időszakban – sok esetben a felhőborítás miatt nem használható a felvétel, a minél gyakoribb felvételezés fontos szempont. A térbeli felbontás 20 méteres, ez már megfelelő számunkra. A gyakorlatban jellemzően inkább kisebb felbontással dolgozunk. Végül az Európai Űrügynökség által üzemeltetett Sentinel-2 műholdcsalád által rögzített felvételeket vettem igénybe. Ezek teljesen ingyenesek és szabadon felhasználható adatforrások.
Mivel nem csak a látható fény tartományában, hanem többféle infravörös sávban is dolgozik, így – főleg a nyílt terepen – jól beazonosítható, hol található felszíni víz, illetve a talaj és a növényzet nedvességtartalma is vizsgálható. Ez alapján lehet indirekten térképezni a potenciális szúnyoglárva tenyészőhelyeket, amennyiben az érintett időszakokban rendelkezésünkre állnak jó minőségű, felhőmentes műholdfelvételek. A Sentinel-2 esetén ez a feltétel teljesül. A távérzékeléssel előállított adatok feldolgozása egy hosszú, összetett folyamat. Egy olyan algoritmust fejlesztettem ki, amely segítségével ez a folyamat részben automatizálható. Az előfeldolgozás lépései így össze lettek vonva és később már kevés felhasználói beavatkozást igényel.
Mivel ez egy új, a szúnyoglárva tenyészőhely térképezésben korábban hazánkban nem használt módszer, ezért – különösen az első időszakban – rendkívül fontos a validálás terepi adatokkal.
A webes térkép elkészítése: Az eredménytérkép esztétikus és informatív megjelenítése céljából egy webes térképet készítettem. Ez tartalmazza a „szúnyogtérképet” (azonosítóval és terület adattal együtt), a terepi felmérések helyszíneit, az ott készült fotókat, illetve a hozzá tartozó leíró jellegű adatokat is. Továbbá a város Közigazgatási területének határait, a különböző védett területeket. Egy ún. víz-index térkép réteget is be lehet kapcsolni, amely az egyes területek vízenyősségét jeleníti meg (minél sötétebb zöld, illetve kékebb, annál vizesebb, nedvesebb a terület a tél végi, kora tavaszi időszakban). A tájékozódáshoz kétféle alaptérkép áll rendelkezésre OpenStreetMap alapadatok felhasználásával. A nagyobb épületek 3 dimenzióban jelennek meg alapértelmezetten. A szúnyogtérkép feliratai és az egyes rétegek ki-be kapcsolhatóak a jelmagyarázat panelen. A térképen egy kereső is elhelyezésre került. Tehát utcára, obejktumra stb. tudunk keresni és a térkép oda ugrik. Terület- és távolságmérés funkció is elérhető. Egy kisebb, áttekintő térképet is elhelyeztem, továbbá, lehetőség van műholdas „térkép” megjelenítésére is. A felhasználó a helymeghatározás funkció bekapcsolásával az aktuális GPS-pozícióját is meg tudja jeleníteni a térképen.

Lépjen velünk kapcsolatba még ma
Lépjen velünk kapcsolatba!